سه شنبه 28 دي 1400

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی فرهنگ و هنر جشنی برای «چگلاسفلای من»

 
 

يكشنبه 7 آذر 1400

جشنی برای «چگلاسفلای من»

 
 

هموطن سلام-«انتشارات دادکین»، پیرو این اتفاق برای این‌که کودکان خواستار حمایت از این محوطه باستانی شوند، فراخوان نقاشی از نقش‌نگاره‌های به دست آمده از چگاسفلا را داد. «عباس مقدم»، سرپرست هیات باستان‌شناسی چگاسفلا از این اقدام حمایت کرد و با کمک‌های او انتشارات دادکین توانست اقدام به گردآوری این نقاشی‌ها و سپس انتشار کتاب «چگاسفلای من» بکند.

هموطن سلام-جشن «چگاسفلای من» برای کودکان بود. والدین حق حضور بدون کودکان‌شان را به این جشن نداشتند. جشنی برای آشنایی کودکان با میراث‌فرهنگی و هویت‌تاریخی‌شان. پایه و اساس این جشن به سال ۱۳۹۹ برمی‌گردد. وقتی محوطه باستانی چگاسفلا حال خوبی نداشت. برخی از مسئولان بومی قصد کشیدن جاده و گازکشی برای روستای چگاسفلا داشتند اما مسئله این‌جا بود که این اقدامات باعث از دست رفتن این محوطه باستانی می‌شد. وقتی آثار تاریخی کشف‌شده در یک محوطه تاریخی از بین برود، دیگر آثار تاریخی با ما سخن نمی‌گویند و ما نخواهیم فهمید که در یک دوره تاریخی ما چه تمدن یا چه دستاوردهایی داشتیم و چگونه زندگی می‌کردیم.
«انتشارات دادکین»، پیرو این اتفاق برای این‌که کودکان خواستار حمایت از این محوطه باستانی شوند، فراخوان نقاشی از نقش‌نگاره‌های به دست آمده از چگاسفلا را داد. «عباس مقدم»، سرپرست هیات باستان‌شناسی چگاسفلا از این اقدام حمایت کرد و با کمک‌های او انتشارات دادکین توانست اقدام به گردآوری این نقاشی‌ها و سپس انتشار کتاب «چگاسفلای من» بکند.
برای رونمایی از این کتاب در ۴ آذر ۱۴۰۰ بیش از ۱۰۰ کودک درخواست حضور کردند و ساعت ۱۰ صبح بیشتر خانواده‌ها همراه کودکان‌شان راهی خیابان وصال شیرازی شدند. این رونمایی با همکاری موسسه «مهد مهر میبد» و خانه‌موزه «خیمه‌شب‌بازی» برگزار شد. تلاش این بود که با طراحی بازی‌های باستان‌شناسی برای کودکان بیش از پیش با مفاهیم و اهمیت میراث‌فرهنگی و یک محوطه تاریخی آشنا شوند که بتوانند در آینده خود حافظان میراث‌فرهنگی باشند و ما دیگر شاهد از بین رفتن آثار تاریخی در سطح گسترده نباشیم.
در این برنامه عباس مقدم، باستان‌شناس چگاسفلا حضور داشت و با بچه‌ها از اهمیت چگاسفلا گفت، محوطه‌ایی که در فهرست میراث‌ موقت جهانی قرار دارد و به زودی برای همیشه در این فهرست ماندگار خواهد شد.
خیلی از کودکان از «اسماعیل یغمایی» و «عباس مقدم» که حامی و مشوق انتشار این کتاب بودند، تشکر کردند. باستان‌شناسانی که سال‌های دراز است برای حفاظت از آثار تاریخی ایران تلاش می‌کنند و جان و زندگی خود را برای نشان دادن واقعیت تمدنی ایران به جهانیان گذاشته‌اند.
احمد محیط‌طباطبایی، رییس ایکوم هم در جشن «چگاسفلای من» حضور داشت و نه تنها از اهمیت میراث‌فرهنگی گفت، بلکه کنار کودکان نشست و با آن‌ها بازی کرد و با صبر و حوصله به سوالات متعدد آن‌ها درباره تاریخ و نقش‌ها پاسخ گفت.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
برنج چند درصد گران شد؟
:: فناوری اطلاعات ::
قیمت‌های نجومی گوشی‌های پرچمدار در ایران
:: روی خط جوانی ::
مجردم و همسایه‌مان پُز ازدواج‌کردن دخترهایش را به مادر من می‌دهد
:: ورزش ::
استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا حذف شدند!
:: فرهنگ و هنر ::
درگذشت همسر جمشید مشایخی
:: حوادث ::
ماجرای قابل تأمل گمشدن پسر ۱۷ ساله یاسوجی

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار