يكشنبه 30 شهريور 1399

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی گوشه و کنار IT نظارت بر سلامت افراد با الیاف نساجی هوشمند

 
 

يكشنبه 18 خرداد 1399

نظارت بر سلامت افراد با الیاف نساجی هوشمند

 
 

پژوهشگران مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان(EPFL) سوئیس در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه الیاف نساجی هوشمندی (Smart Textile Fibers) شده‌اند که پارامترهای سلامت کاربران را اندازه‌گیری می‌کند.

در مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان(EPFL) محققان پارچه خاصی تهیه کرده‌اند که می‌توان از آن برای تشخیص تغییرات جزئی در نحوه کشش پارچه، فشارهایی که بر روی آن اعمال می‌شود و حتی گشتاور نیرو که به دور آن می‌پیچد، استفاده کرد.
این قابلیت ممکن است در لباس‌ها و حتی ملحفه‌های روی تخت مورد استفاده قرار گیرد تا به طور مداوم بر تنفس و ضربان قلب افراد، حرکت بدن و سایر پارامترهای سلامت نظارت کند.
"آندریاس لبر"(Andreas Leber) یکی از محققان این مطالعه که در مجله "Nature Electronics " منتشر شد، گفت: تصور کنید پارچه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی که لباس‌ها یا رو تختی‌های بیمارستان از آن ایجاد شده‌اند بتواند بر تنفس و سایر حرکات حیاتی کاربر نظارت کنند که این کار را برای پزشکان آسان می‌سازد. خطوط "انتقال نرم"(soft transmission lines) که ما توسعه داده‌ایم می‌تواند به ما در انجام این کار کمک کند.
خطوط انتقال که "لبر" به آنها اشاره کرد از الیاف نوری، فلزات مایع و الاستومرها ساخته شده‌اند که همه آنها در یک ترکیب پیچیده در کنار هم قرار گرفته‌اند.
الاستومر پلیمری است که قابلیت ویسکوالاستیسیته(گران‌روی و کشسانی باهم) بالایی دارد. نام الاستومر از دو قسمتی است که قسمت اول آن "الاستو"(برگرفته از «الاستیک» و به معنای ارتجاع‌پذیر) و "مر" (برگرفته از «پلیمر») تشکیل شده‌است.
برای استفاده از الیاف برای اندازه گیری پارامترهای سلامت، همزمان یک دستگاه جداگانه جریان الکتریکی را از طریق الیاف جدید ارسال می‌کند و سیگنال‌های برگشتی به طور مداوم تجزیه و تحلیل و ضبط می‌شوند تا مشخص شود که الیاف چگونه و به چه علت دچار ناهماهنگی شده است. همه این کارها تقریباً فوراً اتفاق می‌افتد و حتی تغییرات ظریف در شکل الیاف نیز قابل تشخیص است. در حالی که الیاف جدید انعطاف پذیر هستند و می‌توانند با پارچه‌های موجود مورد استفاده قرار گیرند.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت جهانی طلا با تضعیف دلار یک درصد جهش کرد
:: فناوری اطلاعات ::
کاهش فروش آیفون تحت تاثیر ممنوعیت وی‌چت
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
دلایل استعفای وکلای فدراسیون در پرونده ویلموتس مشخص شد/ غرض‌ورزی‌ها همکاری را سخت کرد
:: فرهنگ و هنر ::
آیا موفقیت‌های الناز شاکردوست تکرار می‌شود?
:: حوادث ::
راز جنایت دختر 20 ساله در عمق چاه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار