سه شنبه 28 دي 1400

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اجتماعی چرا زبان مادری مهم است؟

 
 

دوشنبه 8 آذر 1400

چرا زبان مادری مهم است؟

 
 

هموطن سلام-فرزند با زبان مادری اش، چه در قالب کلامی و چه غیرکلامی(ایما، اشاره، رفتار و...) جهانش محیط اش را «معنا» می کند و به آن «معنا» می دهد.

📝هموطن سلام- منصور ساعی، استادیار ارتباطات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
زبان را چه یک نظام و مکانیزم ارتباطی بدانیم، چه یک ابزار ارتباط و تعامل، شیوه ای برای «درک» و «فهم» جهان زندگی و معنا بخشیدن به هر چیزی است که در جهان زیست ما قرار دارد.
🔹«درک» را می توان تصویر و معنای هستی، واقعیت ها و پدیده ها، موجودات، رفتارها، بیان ها، مفاهیم و احساسات و علائق در ذهن تعریف کرد. درک همان فرآیند رمزگذاری و رمزگشایی در ارتباطات است. ما پدیده ها را معنا می کنیم(رمز یا معنا گشایی) و به پدیده ها معنا می دهیم(رمز یا معنا گذاری).
🔹اما ما چگونه فرآیند رمزگشایی و رمزگذاری را یاد می گیریم.ما از لحظه ای که به دنیا می آییم با زبان کلامی و غیرکلامی اطرافیان مان به ویژه والدین به درک موجودات و پدیده ها و بیان احساسات، علائق و خلق مفاهیم و معناها می پردازیم.اینجاست که زبان مادری اهمیت پیدا می کند. اولین زبانی که مادر یا پدر با آن با فرزند خود صحبت می کنند، ابرازاحساسات می کنند، لبخند می زنند، صدایش می زنند، برایش آواز می خوانند، داستان می گویند، نیازهایش را براورده می کنند و... زبان مادری است.
🔹والدین با زبان مادری به مبادله به اشتراک گذاری آرزوها، باورها، ارزش ها، اسطوره ها، آرمان ها، امیدها،علائق، احساس ها، معانی و مفاهیم با فرزندان خود می پردازند، با زبان مادری به جامعه پذیری و فرهنگ پذیری فرزند کمک می کنند، با زبان مادری به خلق معانی جدید و خلق فکر و اندیشه و فرهنگ با هم می پردازند.
🔹فرزند با زبان مادری اش، چه در قالب کلامی و چه غیرکلامی(ایما، اشاره، رفتار و...) جهانش محیط اش را «معنا» می کند و به آن «معنا» می دهد.
🔹زبان مادری، داستان هزاران سال تلاش بشر و نسل های قبل برای معنابخشیدن به خوشی ها و ناخوشی ها، تلخی ها و لذت ها، موفقیت ها و ناکامی ها و حاصل خون دل خوردن ها و تجربیات گوناگون یک فرهنگ و قوم و ملت است.
🔹زبان مادری، فرصت زایش و بازتولید معناها و تقویت تنوع فرهنگی است، فرصت کشف دیگری است. حفظ و تقویت زبان مادری مکانیزم نیل به آرمانی ترین وجه ارتباطات انسانی یعنی دیالوگ در یک جامعه متکثر نظیر جامعه ایران است.
🔹نباید منکر زبان مادری یا خواهان حذف و ذوب و به حاشیه راندن آن در جامعه و خانواده ایرانی باشیم، چرا که در حال نابود ساختن معناها و جهان زندگی یک جامعه و فرهنگ هستیم و جامعه بزرگ ایران را از فرصت کشف و دیالوگ با آن زبان های مادری محروم می کنیم. حفظ زبان مادری حق نسل های آینده است که تا جهان زندگی نسل های قبل را معنا کنند و بر آن معانی بیفزایند.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
برنج چند درصد گران شد؟
:: فناوری اطلاعات ::
قیمت‌های نجومی گوشی‌های پرچمدار در ایران
:: روی خط جوانی ::
مجردم و همسایه‌مان پُز ازدواج‌کردن دخترهایش را به مادر من می‌دهد
:: ورزش ::
استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا حذف شدند!
:: فرهنگ و هنر ::
درگذشت همسر جمشید مشایخی
:: حوادث ::
ماجرای قابل تأمل گمشدن پسر ۱۷ ساله یاسوجی

يادداشت
:: اجتماعی ::
استان مرکزی در انتظار مدیران کارآمد و انقلابی

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار