شنبه 1 ارديبهشت 1403

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی رسانه علوم ارتباطات محاسباتی چیست؟

 
 

سه شنبه 19 ارديبهشت 1402

علوم ارتباطات محاسباتی چیست؟

 
 

علوم_ارتباطات_محاسباتی، رشته‌ای میان رشته‌ای است که نظریه‌ها و روش‌های مطالعات ارتباطات، علوم رایانه، آمار و سایر زمینه‌های مرتبط را با هم ترکیب می‌کند تا بتواند به مطالعه‌ی پدیده‌های ارتباطی با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های محاسباتی بپردازد.

علوم_ارتباطات_محاسباتی، رشته‌ای میان رشته‌ای است که نظریه‌ها و روش‌های مطالعات ارتباطات، علوم رایانه، آمار و سایر زمینه‌های مرتبط را با هم ترکیب می‌کند تا بتواند به مطالعه‌ی پدیده‌های ارتباطی با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های محاسباتی بپردازد.
یکی از اهداف اصلی این رشته توسعه‌ی روش‌هایی برای تجزیه و تحلیل داده‌های ارتباطی در مقیاس بزرگ است. مانند پست‌های رسانه‌های اجتماعی، مقالات خبری، ایمیل‌ها و...
پژوهشگران ارتباطات محاسباتی از الگوریتم‌های #یادگیری_ماشین، #تحلیل_شبکه، #پردازش_زبان_طبیعی و ابزارهای محاسباتی مختلف برای استخراج اطلاعات معنی‌دار از این مجموعه داده‌های عظیم استفاده می‌کنند.
به عنوان مثال، #تحلیل_احساسات یک تکنیک رایج است که در علوم ارتباطات محاسباتی است که از آن می‌توان برای تجزیه و تحلیل محتوای احساسی داده‌های متنی استفاده کرد.
پژوهشگران می‌توانند از #الگوریتم‌ های یادگیری ماشین برای طبقه‌بندی متن به عنوان مثبت، منفی یا خنثی استفاده کنند و سپس تجزیه و تحلیل کنند که چگونه احساسات در زمینه‌های مختلف، مانند رویدادهای سیاسی یا گرایش‌های اجتماعی متفاوت است.
🔹یکی دیگر از زمینه‌های تحقیق در علوم ارتباطات محاسباتی، تحلیل شبکه‌ای جوامع آنلاین است. با تجزیه و تحلیل ارتباطات بین افراد و گروه‌ها در شبکه‌های آنلاین، پژوهشگران می‌توانند بینشی در مورد رفتار آنلاین و پویایی‌های اجتماعی به دست آورند.
🔺به عنوان مثال، آنها می‌توانند رهبران افکار و تأثیرگذاران مهم در شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی را شناسایی کنند و به بررسی نحوه‌ی انتشار اطلاعات از طریق این شبکه‌ها بپردازند.
🔹سایر زمینه‌های تحقیقاتی در علم ارتباطات محاسباتی شامل #روزنامه‌نگاری_محاسباتی است؛ یعنی استفاده از روش‌های محاسباتی برای تجزیه و تحلیل و تولید محتوای خبری و مطالعه رفتار سیاسی آنلاین. هدف این کار درک چگونگی تأثیرگذاری نگرش‌ها و رفتارهای سیاسی از ارتباطات آنلاین است.
✒️علم ارتباطات محاسباتی فرصت‌های جدیدی را برای مطالعه پدیده‌های ارتباطی در مقیاس و به دست آوردن بینش در مورد چگونگی شکل‌دهی ارتباطات به دنیای اطراف ما ارائه می‌دهد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
شارژ اضافی ۱۲۰هزار تومانی «یارانه‌ها» ذخیره نمی‌شود/ نحوه بهره‌مندی از این شارژ
:: فناوری اطلاعات ::
آغاز دور جدید حراج شماره‌های رند همراه اول
:: روی خط جوانی ::
چه زمانی برای اولین بار بگوییم "دوستت دارم"
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
قلم مقدس به‌دنبال معرفی اسوه برای نسل خبرنگاران است
:: حوادث ::
مرد تهرانی زن سابق خیانتکارش را کشت و خودکشی کرد

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار